mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεσηΠροβολή Νέων Μηνυμάτων

 

 Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?

Πήγαινε κάτω 
+17
chriko
veligekas
Japanian
capo998
MouziS
tsop
xrv
alexandros
NikosCB
gmeles
Nikker1985
taSOS
Yotis
petani
apostat
^tasoulis^
spypetr
21 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
spypetr

spypetr


Αριθμός μηνυμάτων : 485
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη-κέντρο απόκεντρο
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Triumph Daytona 955i

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 03:12

Εδώ και δύο μήνες περίπου , έχω αγοράσει το καινούργιο μου μηχανάκι.
Θα ήθελα να ξέρω, αν υπάρχει κάποιος τρόπος

Να καθαρίζω καλά τη μηχανή μου
Να καθαρίζω τα γράσα
Να βγάζω τις σκουριές
Να εξαφανίζω τις γρατζουνιές και τις θαμπάδες

Και τέλος, πως μπορώ να την διατηρώ καθαρή και αστραφτερή σαν καινούργια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://spypetr.blogspot.com/
^tasoulis^

^tasoulis^


Αριθμός μηνυμάτων : 176
Ηλικία : 47
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 04:37

spypetr έγραψε:
Εδώ και δύο μήνες περίπου , έχω αγοράσει το καινούργιο μου μηχανάκι.
Θα ήθελα να ξέρω, αν υπάρχει κάποιος τρόπος

Να καθαρίζω καλά τη μηχανή μου
Να καθαρίζω τα γράσα
Να βγάζω τις σκουριέςΚιολας?_zeppelin
Να εξαφανίζω τις γρατζουνιές και τις θαμπάδεςΣιγουρα ηταν σε καλη καταστασηcrazy.

Και τέλος, πως μπορώ να την διατηρώ καθαρή και αστραφτερή σαν καινούργια?
Θα σκευτω και θα γραψω αυριο καλυτερα fishing.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apostat

apostat


Αριθμός μηνυμάτων : 502
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Honda VFR800

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 10:12

spypetr έγραψε:

Και τέλος, πως μπορώ να την διατηρώ καθαρή και αστραφτερή σαν καινούργια?
Πάρε Τζαπάν. tongue

Τώρα χωρίς πλάκα, αγγλικό μοτόρι χωρίς λεκέ λαδιού στο πάρκινγκ, είναι αδιανόητο και αντιαισθητικό. Smile
Ρώτα όποιον παλιό θέλεις για Norton, Triumph κλπ.chair.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petani

petani


Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 62
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: FAZER 1000

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 10:49

spypetr έγραψε:
Εδώ και δύο μήνες περίπου , έχω αγοράσει το καινούργιο μου μηχανάκι.
Θα ήθελα να ξέρω, αν υπάρχει κάποιος τρόπος

Να καθαρίζω καλά τη μηχανή μου
Να καθαρίζω τα γράσα
Να βγάζω τις σκουριές
Να εξαφανίζω τις γρατζουνιές και τις θαμπάδες

Και τέλος, πως μπορώ να την διατηρώ καθαρή και αστραφτερή σαν καινούργια?




Να φωναξεις τον φιλο σου να σου πει ........... αυτος τα ξερει αυτα ..... και αλλα πολλα ακομη ..............

mbounce. mbounce. mbounce. mbounce.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yotis

Yotis


Αριθμός μηνυμάτων : 131
Registration date : 14/01/2008

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 10:55

ΑΑΑΑ... ειναι πολυ απλο ρε σπυρο και υπαρχει ενα καθαριστικο για ολα αυτα που ειπες...


Γ.Α.Λ.Α. σας λεγαν στο σχολειο εκει πανω... Και αν δε σου κανουν τα ποταμια υπαρχει και ο θερμαικος... rasp1.gi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
taSOS

taSOS


Αριθμός μηνυμάτων : 175
Ηλικία : 54
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Ducati ST4S & BMW R1100 GS

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 12:25

Σπύρο , χρησιμοποίησε σαπούνι αυτοκινητητου με κερί !!! κάνει καλή δουλεία !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikker1985

Nikker1985


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 38
Registration date : 12/01/2008

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 14:06

Τι πήρες καινούριο Triumph?

Εγώ δεν την πλένω ποτέ την μηχανή μου.

Αλλά απο άποψη συμμαζέματος, καλό είναι να την ανοίξεις να καθαρίσεις τα δύσκολα μέρη. Να αφαιρέσεις την σκόνη κτλ.

Επίσης άμα αλλάξεις σκουριασμένες βίδες με καινούριες θα γίνει λίγα χρόνια νεότερη.

Μικρολεπτομέρειες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spypetr

spypetr


Αριθμός μηνυμάτων : 485
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη-κέντρο απόκεντρο
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Triumph Daytona 955i

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 14:12

Χθες την καθάρισα με μωρομάντηλα και έγινε καλή.
Βέβαια ήταν βράδυ .........

Ήθελα να μάθω περισσότερο για την θαμπάθα του χρώματος και κάποιες γραντουνιές, επιφανειακές.
Το Γ.Α.Λ.Α. τι είναι ?
Με σαμπουάν αυτοκινήτων δεν έχω πλύνει ποτέ.
Συνήθως με σβέλτο, απορυπαντικό πιάτων , αλλά τα μυγάκια δεν λένε να φύγουν..... unsure
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://spypetr.blogspot.com/
gmeles

gmeles


Αριθμός μηνυμάτων : 399
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα με τασεις φυγης.....
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Africa Twin

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 14:15

Για τα μυγακια

Βαλε μια βρεγμενη πετσετα πρωτα και ασ τα να μουλιασουν για λιγο....μετα βγαινουν πολυ ευκολα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikosCB

NikosCB


Αριθμός μηνυμάτων : 320
Ηλικία : 42
Τόπος : AΘΗΝΑ
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: Hayabusa

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 15:59

Εγω χρησιμοποιω σαπουνι για τα πιατα με καπως ζεστο νερο αρχικα. Μετα την ξεπλενω με κρυο, την σκουπιζω και μετα εαν δεν βαριεμαι την κερωνω, και χαναλαδωνω την αλυσιδα. Την ολη διαδικασια την κανω μετα μουσικης και τσιγαρετου, να το απολαυσουμε κιολας! cheers.gi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexandros

alexandros


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Ναι ρε! Μπεμβέ.

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 16:20

Κατ' αρχήν ο μόνος τρόπος για να φύγουν τα γράσα από τις ζάντες χωρίς να πεθάνεις στο τρίψιμο είναι το θαυματουργό wd40. Το παίρνεις από μαγαζιά που πουλάνε χρώματα ή ακόμα και απ' το καρφούρ.
Για την αλυσίδα βέβαια δεν κάνει γιατί καταστρέφει τα ο-ρίνγκς. Εκεί μόνο νερό. Ούτε καθαρό πετρέλαιο αν και μερικοί το προτείνουν (κακώς κατ' εμέ).
Για τα υπόλοιπα σαμπουάν αυτοκονήτου και νερό. Στέγνωμα με δέρμα όπως και στο αυτοκίνητο.

Και για ένα γρήγορο "φρεσκάρισμα" όταν δεν είναι πολύ βρώμικη και θες να πάς καφετέρια _zeppelin αζαξ και σκούπισμα με πανί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
^tasoulis^

^tasoulis^


Αριθμός μηνυμάτων : 176
Ηλικία : 47
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 19:36

Για τα μυγακια ζεστο νερο κατα προτιμηση με μουλιασμα και φευγουν.z029.
.
Για τα Γρασσα και οτι αλλες μαυριλες μαζευουν σε δυσκολα σημεια παρε ενα πινελο να μπορει να χωθει σε δυσκολα σημεια και δοκιμασε η με πετρελαιο(οπως στον στρατο) η φωτιστικο πετρελαιο που ειναι και αοσμο και κανει και γαμω τις δουλειες..

Μπορει να ακουσεις και καθαρη βενζινη αλλα εξατμιζεται γρηγορα και αφηνει μια θαμπαδα σχετικα..(δεν θα στο προτεινα)

Οσον αφορα θαμπαδες στο χρωμα..δοκιμασε σκληρο κερι της sonax σε σπρευ το ειχα παρει και κανει πολυ καλη δουλεια..απαλο σαν βελουδο μετα το χρωματακι αλλα εχει τριψιμο περισοτερο απο μια απλη αλοιφη. fishing.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xrv




Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 50
Registration date : 15/01/2008

My Bike
Μοτό: honda xrv750

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 19:53

προσεξε μονο μην βαλεις σπρευ σιλικονης σε καποια πλαστικα τα ξερενει με τον ηλιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikosCB

NikosCB


Αριθμός μηνυμάτων : 320
Ηλικία : 42
Τόπος : AΘΗΝΑ
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: Hayabusa

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 15:31

Παράθεση :
προσεξε μονο μην βαλεις σπρευ σιλικονης σε καποια πλαστικα τα ξερενει με τον ηλιο

Περιεργο...Πανω στα προιοντα σιλικονης (σπρευ) αναγραφει πως προστατευει τα πλαστικα......... think
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexandros

alexandros


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Ναι ρε! Μπεμβέ.

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 15:32

NikosCB έγραψε:
Παράθεση :
προσεξε μονο μην βαλεις σπρευ σιλικονης σε καποια πλαστικα τα ξερενει με τον ηλιο

Περιεργο...Πανω στα προιοντα σιλικονης (σπρευ) αναγραφει πως προστατευει τα πλαστικα......... think

Αρχικά τα κάνει να γυαλίζουν περισσότερο.
Μετά από λίγο καιρό όμως ασπρίζουν.
Μιλάω για τα άβαφα πλαστικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikosCB

NikosCB


Αριθμός μηνυμάτων : 320
Ηλικία : 42
Τόπος : AΘΗΝΑ
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: Hayabusa

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 15:42

Παράθεση :
Αρχικά τα κάνει να γυαλίζουν περισσότερο.
Μετά από λίγο καιρό όμως ασπρίζουν.
Μιλάω για τα άβαφα πλαστικά.

Μαλιστα, νομιζω πως καταλαβα τι εννοεις. Στο CB που ειχα (να ναι καλα και αυτο και ο νεος του ιδιοκτητης) τα πλαστικα απο τους διακοπτες ειχαν γινει καπως γκρι εαν οχι ασπρα, και αυτο απο τα χρονια. Με το σπρευ γινοταν αυτο που λες ναι. Στο τωρινο μηχανακι δεν ισχυει διοτι τα πλαστικα δεν ειναι ουτε γκρι ουτε ασπρα απο τον καιρο.

Θελω να πω πως εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα ισχυει για ηδη ταλαιπωρημενα πλαστικα. beer.g
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexandros

alexandros


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Ναι ρε! Μπεμβέ.

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 15:44

NikosCB έγραψε:


Θελω να πω πως εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα ισχυει για ηδη ταλαιπωρημενα πλαστικα. beer.g

Και πλαστικά που είναι άβαφα και εκτεθιμένα στον ήλιο ή στην υψηλή θερμοκρασία (π.χ. κοντά στον κινητήρα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsop

tsop


Αριθμός μηνυμάτων : 48
Ηλικία : 42
Τόπος : Πειραιάς
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: innova & majesty YP

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 15:48

Ακούγετε πως και το πράσσινο σαπούνι κάνει καλή δουλειά!!!

Το AZAX που προτείνει παραπάνω ο φίλος alexandros δεν νομίζω ότι κάνει και την καλύτερη δουλειά... think

Όσες φορές το δοκίμασα πάντα είχα την αισθηση ότι μου θολώνει τα πλαστικά.... blink.g
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MouziS

MouziS


Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθηνα(καλλιθεα) - Καρδιτσα
Registration date : 15/01/2008

My Bike
Μοτό: daytona 955i

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 16:22

βγαζει η sonax μια αλοιφη που αναζωογονει το χρωμα κ εξαφανιζει τις επιφανεικαες γρατσουνιες...θελει καθε εξαμηνο περασμα κ θα διατηρητε σαν new..εχει στο praktiker..επισης να το περνας με κερι..υπαρχουν ειδικα για τα γρασα κ για οτι μπορεις να φανταστεις..λεφτα να εχεις να δωσεις κ ...χερια για τριψιμο.... tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
capo998

capo998


Αριθμός μηνυμάτων : 192
Ηλικία : 53
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: Kawasaki EN400, Aprilia ETV 1000 Caponord, Ducati SS 1000DS, Aprilia RVS 1000 Falco

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 16:49

Πλύσιμο μέ ζεστό νερό εἶ δυνατόν καί ἀπορυπαντικό κουζίνας. Ξέβγαλμα καλό μέ κρύο νερό καί στέγνωμα με δέρμα ἤ καλό Vetex. Πέρασμα μέ κερί τίς μεταλλικές επιφάνειες καί μέ σιλικόνη τίς πλαστικές.

Καθάρισμα τῆς ἀλυσίδας μέ παραφίνη καί πανί. Επανατοποθέτηση γράσσου μετά ἀπό ὀλιγόλεπτη βόλτα με σκοπό νά ζεσταθοῦν τά μέταλλα καί νά "κολλήσει" τό γράσσο. Δέν μετακινούμε τήν μοτό μετά τήν τοποθέτηση γράσσου τουλάχιστον ἐπί ἠμίωρο γιά να μπορέσει τό γράσσο να κολλήσει πάνω στά γρανάζια-ἀλυσίδα
Ἀλλεῶς τά κάνουμε ποτάνα και θέλει πάλι πλύσιμο.

Καθάρισμα τῶν στιγμάτων στίς ζάντες, ψαλίδια, πιρούνια ἀπό στίγματα και γράσσα με WD40.

Ἀντε και καλή δύναμη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Japanian




Αριθμός μηνυμάτων : 140
Ηλικία : 52
Τόπος : Περιστέρι City
Registration date : 17/01/2008

My Bike
Μοτό:

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 17:18

Πάρε το σπρευ Shine n Go της MOTUL και καθάρισες...κυριολεκτικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spypetr

spypetr


Αριθμός μηνυμάτων : 485
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη-κέντρο απόκεντρο
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Triumph Daytona 955i

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 17:29

Εγώ πάντως πήγα και πήρα μία αλοιφή με 5.5 ευτώ για το γυάλισμα και για να φύγει η θαμπάδα και οι γραντζουνιές. GLANOL λέγεται και προς το παρόν είναι πολύ καλή.

Επίσης βρήκα μία αλοιφή για τις ζελατίνες (του κράνους, της μηχανής και για τα όργανα) και νομίζω ότι όντως εξαφανίζει τις γραντζουνιές (xerapol).

Θα δοκιμάσω και αυτή της sonax και έχω ακούσει μία της 3Μ.
Το σπρευ Shine n Go της MOTUL, το έχω δοκιμάσει, μάλλον αν λέμε για καθαριστικό, είναι όντως πολύ καλό......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://spypetr.blogspot.com/
veligekas

veligekas


Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Kawasaki ZZR 1400

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 18:41

spypetr έγραψε:
Εδώ και δύο μήνες περίπου , έχω αγοράσει το καινούργιο μου μηχανάκι.
Θα ήθελα να ξέρω, αν υπάρχει κάποιος τρόπος

Να καθαρίζω καλά τη μηχανή μου
Να καθαρίζω τα γράσα
Να βγάζω τις σκουριές
Να εξαφανίζω τις γρατζουνιές και τις θαμπάδες

Και τέλος, πως μπορώ να την διατηρώ καθαρή και αστραφτερή σαν καινούργια?

Σπύρο θα σε απαντήσω σοβαρα τώρα. Όπως ξέερεις δουλευω στον ΧΥΤΑ Ταγαραδων . Πάρε το μηχανάκι σου φερε το μέχρι πάνω και μάζι θα πάμε κάτω στον μπάγκο να θάψουμε την χλαπάτσα σου !!!! χαχαχαχαχαχα . Σε εγγυούμε θα χαθουν όλα!!!! Θα γίνουν αόρατα!!!!!

Λοιπον 1. Να μην την αφήνεις να λερώνετε πολύ καθαρίζοντας κάθε μέρα η μέρα παρα μέρα λίγο λίγο

2. Πάρε κηροζίνη για τα γράσα και τα λάδια

3 Σκουριές εξαρταται που . Αν είναι στην εξάτμιση να πάρεις αυτα που είναι καθαριστικά για ινοξ και μέταλικες συσκευες με ελαφρι πολυυυυυ ελαφρη τρίψιμο

4. Για γρατζουνιες πάρε πάλι αντισοιτχες αλοιφες που είναι και για αμάξια. Αλλα για ψηλες γρατζουνιες. Θαμπάδα βάλε κερι και τρίψε το ελαφρα με μαλακο πάνι η με ενα ειδικο μηχάνημα που κάνει και δονησεις αν σε ενδιαφέρει !!!! χαχαχαχαχαχαχαχ lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chriko

chriko


Αριθμός μηνυμάτων : 196
Ηλικία : 54
Τόπος : Aθηνα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Ducati Multistrada 1000 DS

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 21:59

Λοιπον για το πλυσιμο της μηχανης οποιοδηποτε σαμπουαν αυτοκινητου παρεις κανει.
Οχι με απορυπαντικα πιατων και αλλα διαφορα , γιατι με τον καιρο θα σου θαμπωση το χρωμα της μηχανης σου , το ιδιο ισχυει και για τα αυτοκινητα .
Εκτος βεβαια απο το θαμπωμα του χρωματος , με τον καιρο χαλαει και τα πλαστικα , στα αυτοκινητα προσθεστε και την φθορα στις τσιμουχες που βρισκονται στις πορτες , παραθυρα κλπ
Σαν καθαριστικες ιδιοτητες βεβαια τα πανε τελεια ! (ισως λιγο παραπανω απ οτι πρεπει...)
Τωρα τα ειδικα σαμπουαν , υπαρχουν με κερι και χωρις κερι , αυτα με το κερι δεν κανουν τοσο σαπουναδα ,γυαλιζουν καπως περισσοτερο τις επιφανειες που πλενονται και ζωντανευη λιγακι το χρωμα , ειδικα αν χρησιμοποιησης καποιας καλης εταιρειας (συνηθως ακριβοτερο) τα αποτελεσματα ειναι αρκετα εμφανη!
Βεβαια αυτα τα σαμπουαν (με κερι), δεν εχουν τοσο καλες καθαριστικες ιδιοτητες οσο τα απλα,εν ολιγης θα πεσει αρκετο τριψιμο!
Τωρα για τις αλοιφες , ουσιαστικα τις χρησιμοποιεις για να διορθωσεις καποιες ατελειες , γρατζουνιες στο χρωμα (η 3Μ εχει μια παρα πολλυ καλη !), συνηθως επιλεγεις την πιο ψιλη (υπαρχουν χοντρες και ψιλες αλοιφες ) διοτι μιλαμε για μικροατελειες - μικρογραντζουνιες κλπ κι αυτο γιατι ,ουσιαστικα τριβοντας με την αλοιφη "τρως" ενα πολλυ λεπτο στρωμα απο την βαφη , φαντασου οτι με μια χοντρη αλοιφη και καλη διαθεση μετα απο λιγο τριψιμο ....βλεπεις λαμαρινα !
Αρα χρησιμοποιεις αλοιφη για να διορθωσεις και να καθαρισης οχι ομως τοσο για να γυαλισης το χρωμα !
Για το γυαλισμα και την προστασια του χρωματος χρησιμοποιεις κερι , συνηθως αυτο γινεται μετα απο το περασμα με την αλοιφη , εκει παλι γυαλιζεις με τον γνωστο τροπο μονο τις βαμενες επιφανειες , στο τριψιμο εχει λιγο περισσοτερη δουλιτσα απ οτι η αλοιφη αλλα το αποτελεσμα θα σε αποζημιωση !!!
Στο εμποριο βεβαια κυκλοφορουν και ειδη που κανουν και τις δυο δουλειες , οικονομικο μεν σε χρονο περισσοτερο παρα σε χρηματα , αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα , με οτι ανεφερα πιο πριν .

cheers.gi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
veligekas

veligekas


Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Kawasaki ZZR 1400

Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?   Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια? I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 23:42

Σπύρο ξέχασα ρε συ . Να ψεκάζεις και το φέρινγκ με σπρέι σιλικόνης.Πέραν της φροντίδας δημιουργεί και μια ασπίδα για τα μαμούνια . Αν και αμφιβάλω με την τα΄χυτητα που πας εσυ πως κολλησαν. Είναι αξιοπερίεργο. Λέω να ανοίξω ενα τόπικ για αυτο το θέμα!!! mbounce.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως μπορώ να κάνω την μοτοσικλέτα μου καθαρή σαν καινούργια?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ :: Τεχνικά θέματα-
Μετάβαση σε: