mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεσηΠροβολή Νέων Μηνυμάτων

 

 Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ

Πήγαινε κάτω 
+2
alexandros
fresh
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
fresh

fresh


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 48
Τόπος : Θούριο - Έβρου
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: Yamaha TDM900

Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ   Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 15:00

Καλημέρα

Γνωρίζει κανείς εαν χρειάζεται΄Διεθνές δίπλωμα για Σερβία, Σκόπια και λοιπες NON EU χώρες.??

Αυτό το βρήκα στην Σελίδα της ΕΛΠΑ:
http://www.elpa.gr/s2.asp
Λογικά θα ισχύει και για μοτοσυκλετιστές...

Διεθνές Δίπλωμα Οδήγησης

Κάθε αυτοκινητιστής που ενδιαφέρεται να ταξιδέψει με το αυτοκίνητό του στο εξωτερικό (ή να οδηγήσει αυτοκίνητο σε χώρα του εξωτερικού) και ειδικά στις χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση, είναι υποχρεωμένος να εφοδιαστεί με διεθνές δίπλωμα, που εκδίδεται από την ΕΛΠΑ. Η διάρκεια του διεθνούς διπλώματος είναι μονοετής ή τριετής και εξαρτάται από τον τόπο προορισμού του ενδιαφερόμενου.

Για την έκδοσή του απαιτούνται μία φωτογραφία, παρουσίαση του Ελληνικού διπλώματος οδήγησης, το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να είναι σε ισχύ, το διαβατήριο ή νέου τύπου Αστυνομική Ταυτότητα. Το διεθνές δίπλωμα εκδίδεται αυθημερόν σε οποιοδήποτε γραφείο της ΕΛΠΑ.

Η ΕΛΠΑ αισθάνεται υποχρεωμένη αφ’ ενός μεν να συμβουλεύσει κάθε ενδιαφερόμενο που πρόκειται να οδηγήσει στο εξωτερικό να έχει μαζί του και το ελληνικό δίπλωμα οδήγησης, αφ’ ετέρου να ενημερώσει τους Έλληνες αυτοκινητιστές ότι δεν είναι σε θέση να εκδώσει διεθνές δίπλωμα παρά μόνο σε όσους επιδεικνύουν την πρωτότυπη, εν ισχύ, ελληνική άδεια οδήγησης. Είναι παράνομο και αδύνατο να εκδώσουμε διεθνές δίπλωμα βάσει οποιουδήποτε άλλου εγγράφου, όποιος και αν είναι ο λόγος της αδυναμίας του ενδιαφερομένου να επιδείξει την πρωτότυπη άδεια οδήγησης.

Το κόστος για την έκδοση διεθνούς διπλώματος μονοετούς ισχύος είναι 45,00 € και τριετούς ισχύος 85,00 €
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.thourio.gr
alexandros

alexandros


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Ναι ρε! Μπεμβέ.

Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ   Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 16:07

fresh έγραψε:
Η διάρκεια του διεθνούς διπλώματος είναι μονοετής ή τριετής και εξαρτάται από τον τόπο προορισμού του ενδιαφερόμενου.

Το κόστος για την έκδοση διεθνούς διπλώματος μονοετούς ισχύος είναι 45,00 � και τριετούς ισχύος 85,00 �

Πράγματι για τις χώρες εκτός Ε.Ε. είναι απαραίτητο (εκτός βέβαια από την πράσινη κάρτα της ασφάλειας) και το ανάλογο διεθνές δίπλωμα.
Όπως γράφει παραπάνω εξαρτάται από τον προορισμό. Υπάρχει δηλαδή η περίπτωση ανάλογα με τον προορισμό να πρέπει να βγάλεις δύο ειδών διπλώματα. Ένα μονοετές και ένα τριετές. Κόστος 45+85=130 Ευρώ.

Εγώ για παράδειγμα στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Τουρκία έβγαλα μονοετές το οποίο όμως π.χ. δεν ισχύει για Σερβία ή Ρωσία.

Πληροφοριακά η διαδικασία δεν διαρκεί πάνω από 10 λεπτά.
Είναι όμως απαραίτητο για χώρες όπως η Τουρκία (και ενδεχομένως η Σερβία) όπου θα στο ελέγξουν αρκετές φορές στα σύνορα.
Στην μοναδική εκτός Ε.Ε. χώρα που έχω οδηγήσει στη Ελβετία (εκτός της Τουρκίας) δεν μου το ζήτησαν. (Εδώ που τα λέμε δε μου ζήτησαν ούτε διαβατήριο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zak majol

zak majol


Αριθμός μηνυμάτων : 268
Ηλικία : 46
Τόπος : under the water/Πειραιάς
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: suzuki vstrom 650abs

Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ   Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ I_icon_minitimeΤρι Ιαν 22 2008, 05:51

Δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου αλλά δεν έχω βγάλει ποτέ και έχω περάσει απο Σερβία πολλές φορές.Αφού το λέει εκεί όμως θα το βγάλω την επόμενη φορά γιατί θα πάθουμε καμιά ζημιά΄.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morfeas

morfeas


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens.Greece
Registration date : 12/01/2008

Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ   Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ I_icon_minitimeΤετ Ιαν 23 2008, 11:29

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr
spypetr

spypetr


Αριθμός μηνυμάτων : 485
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη-κέντρο απόκεντρο
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Triumph Daytona 955i

Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ   Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ I_icon_minitimeΤετ Ιαν 23 2008, 11:36

Και εγώ έχω φίλο που ταξίδεψε Σερβία και μάλιστα με επαγγελματικό αυτοκίνητο και δεν χρειάστηκε τέτοιο δίπλωμα.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.
Τα διπλώματα δεν είναι της Ευρωπαϊκής Ένωσης?
Μήπως είναι λίγο υπερβολή, αυτό της ΕΛΠΑ?
Αλέξανδρε, στο ζητήσαν στην Τουρκία, ή όταν έβγαινες απ την Ελλάδα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://spypetr.blogspot.com/
thunderosaurus

thunderosaurus


Αριθμός μηνυμάτων : 324
Ηλικία : 62
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: YAMAHA YZF1000R

Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ   Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ I_icon_minitimeΤετ Ιαν 23 2008, 15:34

Εν ολίγοις, πλήρωνε μα...κα Ρωμιέ! Καθαρά εισπρακτικό.
'Εχω ταξιδέψει σε Τουρκία και πρώην Γιουγκοσλαβία και χώρες που τελευταία μπήκαν στην ΕΕ χωρίς αυτή την πατσαβούρα και δεν το ζήτησαν ούτε σε ελέγχους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://picasaweb.google.com/oliadellatola
zak majol

zak majol


Αριθμός μηνυμάτων : 268
Ηλικία : 46
Τόπος : under the water/Πειραιάς
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: suzuki vstrom 650abs

Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ   Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ I_icon_minitimeΠαρ Ιαν 25 2008, 18:41

Στην ευωπαϊκή ένωση ΔΕΝ χρειάζεται.Απο κεί και πέρα (το έψαξα)Εκτός ένωσης παίζει να υπάρξει πρόβλημα.Και αυτό γιατι το ελληνικό δίπλωμα δεν έχει και λατινικούς χαρακτήρες και δεν μπορούν να το διαβάσουν.Στην ένωση απλά το ανέχονται!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διεθνές Δίπλωμα - ΕΛΠΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun :: ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ - ΕΚΔΡΟΜΕΣ :: Ταξιδιωτικές περιγραφές-
Μετάβαση σε: