mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεσηΠροβολή Νέων Μηνυμάτων

 

 μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο

Πήγαινε κάτω 
+16
stoui_the_great
koyrsaros_gr
veligekas
snpl
soulnick
Oikopedofagos
NR750
apostat
Barchman
OrEsTiS
Nikker1985
spypetr
petani
alexandros
gmeles
mitsos84
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 16:57

αγαπητοι μου συμφορουμιτες θα ηθελα για ακομη μια φορα τα φωτα σας!!!

αλαζοντας το μοτορι μου

εχω καταληξη μεταξυ 2 μοτοριων εκ διαμετρου αντιθετα και διαφορετικα το ενα με το αλλο!!!
(κοινο τους, το ετος κατασκευης-00/02- και η τιμη σε μεταχειρα-περιπου 3000-)

εχω καταληξη επισης και στην εταιρια αφου και τα 2 ανοικουν στην ιδια...

τα 2 λοιπον αυτα μοτορια ειναι

1ον) ΤΤ 600 R (αμα ειναι και σμ ακομα καλυτερα)
2ον)FAZER 600 100 HP

το ξερω πως ειναι 2 εντελοσ ασχετα πραγματα μεταξυ τους,γουσταρω και τα 2 εξισου και εκτος απο το πως θα ξυπνισω το πρωι την ημερα της αγορας, το μονο που μπορει να μεταβαλη την αποφαση μου ειναι το κοστος χρησης/συντιρισης!!

αυτο ειναι λοιπον το σημειο στο οποιο χριαζομαι τα φωτα σας!!!

μονοκυλινδρο αεροψυκτο το ενα,4κυλινδρο υδροψυκτο(και με 60 αλογα παραπανω) το αλλο

ΣΙΓΟΥΡΑ εχουν διαφορα στο κοστος χρησης/συντιρισης...

το ερωτημα ειναι...ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ??? χαιρε βαθος αμετριτο? η παλευεται η κατασταση??

σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!!!

Δημητρης.

yamaha_logo yamaha_logo yamaha_logo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
gmeles

gmeles


Αριθμός μηνυμάτων : 399
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα με τασεις φυγης.....
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Africa Twin

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:15

τι θελεις να κανεις πες μας, γιατι συγκρινεις πατινι με νταλικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexandros

alexandros


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Ναι ρε! Μπεμβέ.

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:20

Δώσε περισσότερες πληροφορίες
π.χ. χρήση, πόσα χιλιόμετρα το μήνα και που, χρήματα που διαθέτεις κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:25

βασικα θελω να παω στην ασφαλτο, γιατι εκτος απο ταυλα το μοτορι ειναι για μενα το καθημερινο μου μεσω μεταφορας βρεξει χιονηση νυχτα μερα!(τωρα αν ειχα και ενα δευτερο σετακι ζαντολαστιχα για χωμα στο ττρ μου δε θα με χαλαγε)

ΑΛΛΑ επιδη οπως ειπα η αποψη μου για το πιο απο τα 2 θα τσιμπισω αλαζη 12431241 την ημερα εκει που θελω να με βοηθησετε ειναι στο ποσο παραπανω θα μου κοστιζε να ταιζω το fazer???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:29

alexandros έγραψε:
Δώσε περισσότερες πληροφορίες
π.χ. χρήση, πόσα χιλιόμετρα το μήνα και που, χρήματα που διαθέτεις κλπ.

1000 χλμ το μηνα περιπου.

χρηματα για συντηρηση διαθετω...σχετικα λιγα...

στην αθηνα επι το πληστων για καθημερινη μετακηνιση και βολτες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
petani

petani


Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 62
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: FAZER 1000

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:29

Και τα δυο ....... και τα δυο ........... και τα δυο ...... mbounce.




Σε βοηθησα ετσι ........ happy2.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spypetr

spypetr


Αριθμός μηνυμάτων : 485
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη-κέντρο απόκεντρο
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Triumph Daytona 955i

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:37

FAZER 600 motorcycle-a
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://spypetr.blogspot.com/
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:39

ρε παιδια!!!! ρε παιδια!!! ειμαι που ειμαι αναπαφασιστος!!! μη με ακοκανετε με καθετες γνωμες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
Nikker1985

Nikker1985


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 38
Registration date : 12/01/2008

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:50

Για πόλη...το καλύτερο είναι το supermotard. Περνάει πάνω απο καθρέφτες, σκαρφαλώνει πεζοδρόμια, άμα λάχει βγαίνεις και κανά χώμα. Το μοναδικό τους μειονέκτημα απέναντι στα scooters είναι ότι δεν σου προστατεύουνε τα πόδια απο νερά. Για ταξίδι...εντάξει..νέος άνθρωπος είσαι...γίνονται και αυτά.

Προσωπικά δεν μπορώ να με φανταστώ να πηγαίνω με 100km/h μέχρι Κόρινθο με το DRZ μου.

Τώρα ένα ΚΤΜ690 ... που αγγίζει τα 190 και είναι καλοστημένο και εμπνεέι εμπιστοσύνη και δεν επιτρέπει να περνάει κραδασμός απο τον κουνηστήρα στον rider...χωρίς δέυτερη σκέψη.

Επίσης με ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (όπως το Husqy te610) βγαίνει και σε χώμα με ένα σετ λαστιχα και σε άσφαλτο. Άμα θέλεις βγάλτου την σέλα και κάντο και trial ναούμ...

Το Fazer. Είναι μία μηχανή που κάνει την δουλειά της πολύ καλά.Δεν καταναλώνει ιδιαίτερα και άμα θέλεις μπορείς πάντα να ζουλήξεις λιγάκι τον κινητήρα του για να θέσεις την ανδρεναλίνη σε κυκλοφορία.

Έχει δηλαδή το γιαπωνέζικο στήσιμο κινητήρα.Λειτουργεί ψηλά και άμα θέλεις ταξιδάκι μπορεί να το κάνει γρήγορα αλλά...με το κόστος του.Πάντως και πάλι θα σου έρθει πιο φτηνά απο αυτοκίνητο.

Σημασία στο ταξίδι έχει το ντύσιμο της μηχανής.Με γυμνή πας με 140km/h και φτύνεις αίμα.Μετά απο λίγη ωρίτσα νιώθεις σαν να έχεις φάει βρωμόξυλο απο kick boxer.

Ενώ μυ ντυμένη πας με 220 και σε παίρνει ο ύπνος στο τιμόνι.

Παραταύτα...προσωπικά μόνο γυμνή προτιμώ και σου προτείνω το ίδιο εκτός άμα πάσχεις απο κανά πρόβλημα στον αυχένα.
Άλλη φάση...και ας έχει μόνο μειονεκτήματα.
Μοναδικό πλεονέκτημα είναι ισως το design τους.Και νομίζω ότι τα ντυμένα δεν βολεύουνε και πολύ στην κίνηση.

Τώρα...μία επιλογή που έχεις...είναι η εξής.
Aprilia Pegaso.
600 μονοκύλινδρα κυβικά.
Κάνει ότι κάνει ένα motard.
Cruisάρει με Fioki, γυναίκα και πράγματα επάνω στα 110 -130 άνετα χαλαρά.Είναι και ντυμένο.
Θα βγει στα χώματα.Όπως βγαίνει ένα...ΧΤ , Trasnalp κτλ κτλ...
Το βρίσκεις φτηνά.
Και απο άποψη τιμής-περιφερειακών είναι αρκετά ανταγωνιστικό.


Πιστεύω πως είναι ένα πολύ καλό εργαλείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
OrEsTiS

OrEsTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 42
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HUSQVARNA TE610SM

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 17:58

Αμα το θελεις για μεσα στην Αθηνα παρε ενα TTR600,αλλιως εαν θελεις και για βολτες εξω απο την Αθηνα παρε το Fazer.
Πρεπει να εχεις στο μυαλο σου και την συντηρηση αλλα και τα ανταλλακτικα,και μιας θα ειναι η πρωτη σου μεγαλη μηχανη σκεψου οτι ισως εχεις και μικρες πτωσεις, που για να επισκευασεις το fazer θα πρεπει να πληρωσεις ενα ακομα TTR,οποτε καλυτερα παρε enduro μηχανη που ειναι σαν BMX ,πεφτει και δεν παθαινει τιποτα με λιγα χιλιομετρα.
Σαν κατοχος μοτοσυκλετας που "απαιτει" συντηρηση εχω να πω οτι εαν εχεις ενα κανονικο μονοκυλινδρο χωρις πολυ δυναμη δεν σου "ζηταει" αυτα που ζητανε ειναι τα μηχανακια κατηγοριας CRF-WRF,YZ,CR,(και αλλα παρομοια) που θελουν τρελλά service.
Δεν υπαρχει μεγαλη και ακριβη συντηρηση σε μοτοσυκλετες εντουρο σαν το TTR,XR και αλλες ιδιου τυπου,εμεις με τα ευρωπαικα θελουμε περισσοτερη προσοχη γιατι ειναι λιγο πιο δυνατα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Barchman

Barchman


Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: Suzuki XF 650 Freewind

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 18:00

Αερόψυκρο, μονοκύλινδρο, φυσικά!
Ένα...Freewind, δηλαδή... tongue


Λοιπόν, δε θα είμαι αντικειμενικός.
Θα προτιμούσα το TTR σαν πιο..."γουστόζικο" (εντός και εκτός ασφάλτου) και πιο..."ευέλικτο" (γίνεται και ψευδομοτάρντ).
Θα θυσίαζα, δηλαδή, τις πολύ καλύτερες τουριστικές δυνατότητες και επιδόσεις του Fazer...όπως και το γεγονός πως μπορεί να "σβουρίζει" ταχύτατα στις πίστες...

Το κόστος χρήσης είναι θεωρητικά υπέρ του μονοκύλινδρου.
Ωστόσο, ο τετρακύλινδρος κινητήρας λειτουργεί, παντού και πάντα, πιο ξεκούραστα από το μονοκύλινδρο.
Οπότε, στα π.χ. 80.000χλμ είναι πιθανόν ο τετρακύλινδρος κινητήρας να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση (μιλάμε πάντα για, γενικά, σωστή χρήση).

Πάντως, πιο καθοριστικά είναι τα ποσά που θα απαιτούνται για τα αναλώσιμα (λάστιχα, τακάκια, αλυσίδα/γρανάζια κλ) όπου, θεωρώ πως, το μονοκύλινδρο υπερέχει σαφώς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
OrEsTiS

OrEsTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 42
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HUSQVARNA TE610SM

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 18:03

Mε 3.000 ευρω θα μπορουσαμε να βρουμε και 610 η KTM640 αλλα να ξερεις οτι τα περισσοτερα ειναι γ@μημενα,υπαρχουν και ευκαιριες με FCR και καλες εξατμισεις στα 3.000 ευρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apostat

apostat


Αριθμός μηνυμάτων : 502
Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Honda VFR800

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 18:04

Γιατί δεν κάνεις έναν συμβιβασμό να πάρεις ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα αξιοπρεπώς. Πάρε έναν Πήγασο π.χ. Βρίσκεις μοντέλο 2002 με 2.000€ και λίγα χιλιόμετρα.

Και στην πόλη θα σε πάει άνετα, θα κάνεις και το ταξιδάκι σου αξιοπρεπέστατα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Barchman

Barchman


Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: Suzuki XF 650 Freewind

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 18:09

Μήτσο, κλείσε τα ώτα σου, αγόρι μου, σε όλους όσοι προτείνουν Pegaso.
Η καλύτερη λύση είναι το ΥΠΕΡ-μηχάνημα, ή αλλιώς Suzuki XF 650 Freewind...









...δεν αντέχω άλλο να είμαι μόνος μου... Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NR750

NR750


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ηλικία : 51
Τόπος : Μυτιληνη
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: VFR800 06 , XR250R 95

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 18:13

Το TTR ομως δεν εχει μιζα

και πιστεψε με ειναι πολυ πικρα να βαρας μανιβελιες σε ενα μονοκιλυνδρο 600αρι



Πιστευω πως ενα οποιοδηποτε μονοκιλυνδρο θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο στην πολη αλλα μεχρι εκει

το Fazer θα σε βολεψει παντου αλλα ως τετρακιλυνδρο θα ζηταει περισσοτερα σε service

παντως ειναι κριμα να εχεις 600αρι μονο για την πολη και τελικα την μηχανη σου την ευχαριστιεσαι οταν βγαινεις εκτος


ΥΓ το Freewind και το Pegaso ειναι καλες λυσεις τα κανω ολα και συμφερω

να κοιταξεις οτι παρεις να εχει fairing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petani

petani


Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 62
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: FAZER 1000

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 18:26

Μην το κανουμε "Αγγλικα ανευ διδασκαλου" και δω ....... 2funny. 2funny.
Φιλαρακι ...... ψαξε ..... δες ..... και οδηγησε τα και τα δυο και παρε οποιο σου ταιριαζει και οποιο σου κανει αυτο το ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΚΛΙΚ .......... ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες .........
..... εδω αλλοι ειναι καθε "Τεταρτη μαστορα" και δεν τους νοιαζει ...... happy2.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
OrEsTiS

OrEsTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 42
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HUSQVARNA TE610SM

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 18:31

Σωστος, πηγαινε δες τις συγκεκριμενες μοτοσυκλετες απο κοντα και παρε εκεινη που πιστευεις οτι θα σε καλυψει στις βολτες σου περισσοτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 19:02

μετα απο τις πολυτιμες αποψεις ολων σας εχω παρει μια κλειση προς το ττρ...

(με τι μανιβελα μαζοχιζομαι και γουσταρο δεν τραβαω ζορι... _rock-on )

οπως και να το κανουμε ρε παιδια εγω μια απο τις δεκαδες μαγειες που βρισκω

στη μοτοσυκλετα ειναι πως ''γουσταρεις'' οικονομικα.

το θεμα των μικροπτοσεων που ανεφερε ο ορεστις ειναι ενα θεμα το οποιο με απασχολη

και με απομακρινει απο το fazer...και τι στα κομματια πια ρε παιδες??εναν βολο λετε να μην

τον παω μια φορα τους τοσους μηνες??εγω νωμιζω πως θα των παω... Wink

για το pegaso που λεει και ο φιλτατος νικος ηταν μια απο τις πρωτες μου σκεψης κυριος

λογο τιμης...δε θελω να παρω μιχανακι ομως με μονη σκεψη αυτο,και θα προτιμουσα κατι

λιγο πιο ''νεανικο''!!!(οχι οτι ειναι για γερους,καταλαβενεται τι εννοω...!)

ευχαριστω πολυ ολους για τα ποστ και το χρονο σας!!

οσο για το freewind...η σπανιοτιτα και η μοναδικοτιτα δεν ειναι απαρετιτα κατι κακο...!!!

τι θα προτιμουσες δλδ? σε καθε φαναρι να βλεπεις 10 μιχανακια σα το δικο σου?? μπααα δε

νομιζω... _thumbsup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
Nikker1985

Nikker1985


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 38
Registration date : 12/01/2008

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 19:12

Kαθε enduro που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να έχει μανιβέλα.

Κοτζάμ DRZ ναούμε...και δεν έχει μία καταραμένη μανιβέλα...καθόμουνα και ξεβίδωνα για να το φορτίσω....

Ξέρεις πόσο σου σώζει την ζωή όταν δεν έχεις μπαταρία?

Αφού σκέφτομα να βάλω και στο Harley.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 19:16

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ HARLEY ΜΑΝΙΒΕΛΑ???????????????

ΣΟΡΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ!!!!!!

φαντασου οτι το υβρ που εχει και μανιβελα και μιζα πολλες φορες το βαζω μπρος

με τη μενιβελα ετσι για γουσταρω...(η να προπονουμε... Laughing )

παντος για να πω την μαυρη μου αληθεια, αν ειχα 4 με 4,5χιλ θα πηγενα για xr650

αγνοοντας επιδυκτικα τον βρομερο σαρακακη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
Oikopedofagos




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 40
Registration date : 12/01/2008

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 19:27

Μήτσο και εγώ το TTR σου προτείνω, μιας και είναι ένα μηχανάκι που θα καταευχαριστηθείς, απλά μην σου φαίνεται τόσο απλή η μανιβέλα. Εγώ προσωπικά δεν τη μπορώ. Και μην συγκρίνεις πόσο εύκολα παίρνει το Ybr με μανιβέλα σε σχέση με το TTR(Άλλα κυβικά άλλη συμπίεση). Το Fazer για μες στην κίνηση εγώ δεν θα το πρότεινα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 19:33

Oikopedofagos έγραψε:
Μήτσο και εγώ το TTR σου προτείνω, μιας και είναι ένα μηχανάκι που θα καταευχαριστηθείς, απλά μην σου φαίνεται τόσο απλή η μανιβέλα. Εγώ προσωπικά δεν τη μπορώ. Και μην συγκρίνεις πόσο εύκολα παίρνει το Ybr με μανιβέλα σε σχέση με το TTR(Άλλα κυβικά άλλη συμπίεση). Το Fazer για μες στην κίνηση εγώ δεν θα το πρότεινα.


εχεις απολυτο δικιο για τη μανιβελα...συναδερφος στη δουλεια εχει το ττρ και θελη ''τροπο'' στο μανιβελιασμα οπως διαπιστωσα και στην πραξη...πρωτα λιγο...μετα λιγο παραπανω...μετα πηδας απο την αλλη μερια της σελας πανω στη μανιβελα και πηρε τσακμακι!!! _rock-on mbounce.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
OrEsTiS

OrEsTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 42
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HUSQVARNA TE610SM

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 19:39

Αμα εχει μεγαλη συμπίεση το μηχανακι και αρκετα αλογα και δεν διαθετει αποσυμπιεστη οπως το δικο μου,αμα δε ξερεις καλα απο μανιβελα δε μπορεις να το βαλεις μπροστα.
ΤΟ TTR ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΙΖΑ ΓΙΑΤΙ καλυτερα να ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ 2000 και μετα,θα παω να δω στο αρχειο που κραταω για ολα τα μηχανακια αλλα θυμαμαι το 1998 οτι το TTR του 1998 οπου και πρωτοβγηκε δεν διεθετε ΜΙΖΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ,το ιδιο και το 1999,τα τελευταια TTR600 εως 2003-04 που βγηκε και το τελευταιο ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΜΙΖΑ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΝΕΟΤΕΡΟ ΜΕ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΜΑΝΙΒΕΛΑ.
ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΤΕΛΟ 02-03 ΜΕ 3.000 ΕΥΡΩ,δεν θα δυσκολευτεις να το βρεις! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
OrEsTiS

OrEsTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 42
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HUSQVARNA TE610SM

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 19:45

Αμα βρεις καποιο που σ'αρεσει φωναξε με να το δω και εγω, η θα το φερεις ΔΩΡΕΑΝ στον μηχανικο μου να το δουμε ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ,TTR600 ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ.
ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΗΧΑΝΙΚΑ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 20:01

OrEsTiS έγραψε:
Αμα βρεις καποιο που σ'αρεσει φωναξε με να το δω και εγω, η θα το φερεις ΔΩΡΕΑΝ στον μηχανικο μου να το δουμε ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ,TTR600 ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ.
ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΗΧΑΝΙΚΑ...

να σε καλα φιλε μου 1000 ευχαριστω θα σε θυμηθω σιγουρα εκεινη την ωρα με το καλο!!!

σιγουρα θα το δω μιχανικα!!

(γρν στο σακι θα παρω?? Laughing )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
 
μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ :: Γενική συζήτηση-
Μετάβαση σε: