mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεσηΠροβολή Νέων Μηνυμάτων

 

 μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο

Πήγαινε κάτω 
+16
stoui_the_great
koyrsaros_gr
veligekas
snpl
soulnick
Oikopedofagos
NR750
apostat
Barchman
OrEsTiS
Nikker1985
spypetr
petani
alexandros
gmeles
mitsos84
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
soulnick

soulnick


Αριθμός μηνυμάτων : 108
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Kawasaki KLR 650

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 22:09

μητσε,ενας γνωστο μου πουλαει XF Freewind.. εχει διαφορα πανω του και ειναι καλη περιπτωση.
αν ενδιαφερεσαι,στειλε ενα πμ να σου δωκω διευθυνση..

δεν ξερω αν παιζει θεμα με το υποπλαισιο του TTR ως προς το φορτωμα αποσκευων..

αν θες και το ταξιδακι,τοτε θες ενα υπερανθεκτικο μηχανακι. θα σου ελεγα να κοιταξεις το KLR650 SM ή non-SM!
ειναι αξιολογο μηχανακι,αν και λιγο πιο βαρυ απόσο πρεπει. κοστος,περιπου 5000 ευρω καινουριο,με aftermarket τιμονακι,εξατμιση και κατι φλασακια...

μπορουμε επισης να βρεθουμε,να σου δωσω το δικο μου για ενα test ride.. εκτος αν εισαι τοσο κουλος οσο φαινεσαι,οποτε,ασ'το..!!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
snpl

snpl


Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 22:36

Χωρίς να θέλω να σε μπλέξω περισσότερο και με αφορμή τα λεγόμενα του apostat θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά και σε κάποια άλλα μηχανάκια τα οποία μπορούν να κάνουν αξιοπρεπώς αυτό που ζητάς.

Honda Dominator 650
Suzuki DR 650 SE ('η Freewind)
Honda Trasnalp 600
Yamaha XT 600

Οι τιμές τους κυμαίνονται από 1800 μέχρι 2500 και γενικά σαν κόστος συντήρισης θεωρώ ότι όλα είναι πάνω κάτω το ίδιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
veligekas

veligekas


Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Kawasaki ZZR 1400

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2008, 22:47

Nikker1985 έγραψε:
Για πόλη...το καλύτερο είναι το supermotard. Περνάει πάνω απο καθρέφτες, σκαρφαλώνει πεζοδρόμια, άμα λάχει βγαίνεις και κανά χώμα. Το μοναδικό τους μειονέκτημα απέναντι στα scooters είναι ότι δεν σου προστατεύουνε τα πόδια απο νερά. Για ταξίδι...εντάξει..νέος άνθρωπος είσαι...γίνονται και αυτά.

Προσωπικά δεν μπορώ να με φανταστώ να πηγαίνω με 100km/h μέχρι Κόρινθο με το DRZ μου.

Τώρα ένα ΚΤΜ690 ... που αγγίζει τα 190 και είναι καλοστημένο και εμπνεέι εμπιστοσύνη και δεν επιτρέπει να περνάει κραδασμός απο τον κουνηστήρα στον rider...χωρίς δέυτερη σκέψη.

Επίσης με ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (όπως το Husqy te610) βγαίνει και σε χώμα με ένα σετ λαστιχα και σε άσφαλτο. Άμα θέλεις βγάλτου την σέλα και κάντο και trial ναούμ...

Το Fazer. Είναι μία μηχανή που κάνει την δουλειά της πολύ καλά.Δεν καταναλώνει ιδιαίτερα και άμα θέλεις μπορείς πάντα να ζουλήξεις λιγάκι τον κινητήρα του για να θέσεις την ανδρεναλίνη σε κυκλοφορία.

Έχει δηλαδή το γιαπωνέζικο στήσιμο κινητήρα.Λειτουργεί ψηλά και άμα θέλεις ταξιδάκι μπορεί να το κάνει γρήγορα αλλά...με το κόστος του.Πάντως και πάλι θα σου έρθει πιο φτηνά απο αυτοκίνητο.

Σημασία στο ταξίδι έχει το ντύσιμο της μηχανής.Με γυμνή πας με 140km/h και φτύνεις αίμα.Μετά απο λίγη ωρίτσα νιώθεις σαν να έχεις φάει βρωμόξυλο απο kick boxer.

Ενώ μυ ντυμένη πας με 220 και σε παίρνει ο ύπνος στο τιμόνι.

Παραταύτα...προσωπικά μόνο γυμνή προτιμώ και σου προτείνω το ίδιο εκτός άμα πάσχεις απο κανά πρόβλημα στον αυχένα.
Άλλη φάση...και ας έχει μόνο μειονεκτήματα.
Μοναδικό πλεονέκτημα είναι ισως το design τους.Και νομίζω ότι τα ντυμένα δεν βολεύουνε και πολύ στην κίνηση.

Τώρα...μία επιλογή που έχεις...είναι η εξής.
Aprilia Pegaso.
600 μονοκύλινδρα κυβικά.
Κάνει ότι κάνει ένα motard.
Cruisάρει με Fioki, γυναίκα και πράγματα επάνω στα 110 -130 άνετα χαλαρά.Είναι και ντυμένο.
Θα βγει στα χώματα.Όπως βγαίνει ένα...ΧΤ , Trasnalp κτλ κτλ...
Το βρίσκεις φτηνά.
Και απο άποψη τιμής-περιφερειακών είναι αρκετά ανταγωνιστικό.


Πιστεύω πως είναι ένα πολύ καλό εργαλείο.

_thumbsup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koyrsaros_gr

koyrsaros_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 215
Ηλικία : 48
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HONDA CB1300

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 00:04

σαν πρωην ιδιοκτητης μονοκυλινδρου (ΧΤ600) και πλεον ιδιοκτητης τετρακυλινδρου (CB1300 το ξερω ειναι υπερβολη αλλα γουστα ειναι αυτα||) θα σου προτεινα το fazer.
με τις ροπες του ψηλα δεν θα σου καιει μεσα στην πολη και θα το ευχαριστηθεις και εκτος πολης.
το θεμα κοστους συντηρησης ειναι υποκειμενικο
αν ορισεις μια μερα την εβδομαδα για τα σχετικα γρασαρισματα αλυσιδας, καθαρισμους κ.λ.π. δεν θα σου φανει μεγαλο το εξοδο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://koyrsaros-gr.blogspot.com/
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 01:33

@ψυχονικολα, μα σε καλα αρχηγε μου!!! το κουλουρι ηταν και αυτο στις αρχικες μου σκεψεις, αλλα μετα απο απιστευτο ψαξιμο κυριος με το τι μου αρεσει κατεληξα σε αυτα τα 2!! σε ευχαριστω παρα πολυ οστωσω που μου προσεφερες τοσο απλοχερα το καμαρι σου για test ride!!!

@snpl το χτ το εχω στο μυαλο μου σαν λυση σε περιπτωση που δεν καταφερω να βρω κανενα μα κανενα ττρ που να με ικανοποιει(πραγμα δυσκολο.. Smile )

@κουρσαρος,το fazer πολυ με αρεση αλλα σε περιπτωση που δεν το εχω σημειωσει ειμαι σχετικα νεος οδηγος και δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωσει (να μου πεσει απο χερια) πχ και να με τσουξει το φερινγκ...εκτος αυτου το ττρ μου αφινει και ενα μικρο χωματινο παραθυρακι, το οποιο θα ηθελα να δοκιμασω...!!περαν τουτου το οπως και να το κανουμε μικροτερο κοστος κτισης συνολικα του ττρ ειναι κατι που με ενδιαφερει(και ολα τα παιδια μου επισημαναν τη διαφορα αυτη μεταξυ των 2) γιατι εχω και μια φαγανα 1.600 να μου πιανει καθε τοσο τον κολο... Smile

ευχαριστω ξανα ολους για το αμεσο ενδιαφερων και το χρονο σας!!!

οι γνωμες ολες σας ειναι ιδιετερος πολυτιμες καθως οι περισσοτεροι καβαλατε τα πολλαπλασια χρονια απο μενα!! Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
stoui_the_great

stoui_the_great


Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ηλικία : 43
Τόπος : Πάτρα/Λεμεσός
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: FZ6N

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 02:38

Γειά σου φίλε Μήτσο!
Καιρός να αφήσεις και εσύ το υβράκι λοιπόν! cry.
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά στο αν είναι να βγαίνεις βόλτες και ταξίδια να πάρεις το fazer! Είναι απόλαυση το ταξίδι και σε βάζει συνεχώς στην πρίζα για γρήγορη οδήγηση (οκ δεν ξέρω πόσο "καλό" είναι αυτό, αλλά η αδρεναλίνη ανεβαίνει πολύ εύκολα!). Αν είναι όμως να το έχεις μόνο για πόλη πάρε το μονοκύλινδρο.
Απο κόστη δεν έδωσα τραγικά χρήματα. Η αλλαγή λαδιών στα 25000 κόστισε 30Ε και το service των 30000 κόστισε 70Ε (χωρίς αλλαγή τακακιών). Κάτι άλλο δεν ξέρω να σου πώ απο κόστος χρήσης, αφού 4 μήνες το έχω το FZ6.

Επίσης μετά απο πτώση, το κόστος ήταν ραγισμένο καπάκι απο το ίδιο το μανιτάρι που είχα _zeppelin . Με καλά μανιτάρια ή κάγκελα δεν θα πάθαινε τίποτε απολύτως! Φυσικά τα ντυμένα αδερφάκια όταν πέσουν ... "πονάει η τσέπη".

Αυτά. Ότι άλλο θές στην διάθεσή σου!

PS: Όσο για την μετάβαση απο ybr σε fazer είχα ακριβώς την ίδια και όλα πήγαν καλά! Τον νού σου να έχεις (που θα τον έχεις είμαι σίγουρος) και μην μασάς! Εξάλου κάτω απο 6000-7000 στροφές είναι γατάκι! Μια χαρά για να το μάθεις καλά! Μετά, θα το ανοίξεις πάνω απο 8000 και νομίζεις ότι άλλαξες και πάλι μηχανή _rock-on
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 11:04

thx γιατι γνωμη σου στουι τρελε!! το να παω απο 12 σε 98 αλογα ηταν ενα θεμα

για μενα...τωρα θα μου παρα πολυ κοσμος περνει φαζερ και χορνετ για πρωτο

μιχανακι,εμενα γιατι να με μαρανι??ισως επιδη εχει συνηθισει ο καρπος 3 στις 5 να ανοιγει τερμα για να κηνηθω γρηγορα στις κεντρικες αρτιριεσ οπου συχναζω... _innocent )

τα εξοδα σερβισ που μου αναφερεις ακουγονται ακρος λογικα οφιλω να πω...

α και κατι αλλο..στις αγγελιες πως ξεχωριζουμε το fazer με τα 100 απο το αλλο?
(μερικοι το γραφουν στην αγγελια-100hp πχ...μονο ετσι?)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
Gi_4ce!

Gi_4ce!


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ηλικία : 40
Τόπος : C:/Athens/Home.hom
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: Suzuki GSR 600

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 11:54

Να σου πώ κατι τη δικιά μου εμπειρία...

Οταν ηταν να νγοράσω μηχανάκι εψαξα ότι είχε ρόδες...
Είπα οτι ενα εντουράκι / SM είναι ωράιο, αλλα για 2ο μηχανάκι...

Ετσι κατέληξα στο GSR... Και ειμαι υπερευχαριστημένος. Με την ίδια λογική, πιστευω οτι θα ευχαριστηθεις και εσυ το fazer...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.sfb.gr
angelthing

angelthing


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 55
Τόπος : Βόρεια (Προάστεια)
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: HayaBusa 1300

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 12:58

Μήτσε,

καταρχάς να σου πώ και εγώ όπως και τα παιδιά παραπάνω ότι το δυσκολεύεις το θέμα γιατί σου αρέσουν δύο πολύ ανόμοια εργαλεία, αλλά φυσικά κ@@ες είναι αυτές και στην τελική αυτά τα δύο σου αρέσουνε και τέρμα ! _thumbsup

Στην προσωπική μου εμπειρία, όπως αναφέρει και ο Τάσος, το sm/enduraki είναι όντως ένα εξαιρετικό 2ο μηχανάκι που και σου καλύπτει την ανάγκη - και το έξοδο - κίνησης μέσα στην πόλη και βέβαια όταν σου τη δώσει, βουρ στον πατσά _rock-on

Οφόσον δεν σκέπτεσαι για κάποια από τα μηχανάκια που θα έκαναν και το καθημερινό αλλά και το ταξιδάκι σου εξίσου εύκολα για εμένα στη θέση σου θα μου καθότανε το Fazer καλύτερα.
Πιστεύω ότι ούτε τόσο μεγάλο / βαρύ είναι ούτε τόσο πολύ καίει στην κίνηση .... (να δεις το Busa σε τέτοιες συνθήκες να σου φύγει το κλαπέτο _zeppelin ) ....

Αλλά τα βασικότερο είναι ότι τις ταξιδούμπες σου θα τις έχεις στο τσεπάκι ....

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, αυτή είνα η δική μου άποψη με τα δικά μου κριτήρια, (μη μας τι λέει και ο μεσιε Petani δηλαδής ότι επηρρεάζουμε τα πλήθη ..... 2funny. )
ότι με το καλό αποφασίσεις, καλορίζικο και καλοτάξιδο !

cheers.gi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 13:36

thx angel γιγαντα!! και εγω το παταλαβαινω πως ειναι πιο ολοκληρομενη λυση το fazer... αλλα στα λεφτα που διαθετω δυσκολα το βρισκω μετα το 2000 και το fazer του 2000 ειναι το παλιο σουλουπι...(αυτο με εν μερη μαυρο βαμενο κινητηρα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
Barchman

Barchman


Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: Suzuki XF 650 Freewind

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 15:56

mitsos84 έγραψε:
οσο για το freewind...η σπανιοτιτα και η μοναδικοτιτα δεν ειναι απαρετιτα κατι κακο...!!!

τι θα προτιμουσες δλδ? σε καθε φαναρι να βλεπεις 10 μιχανακια σα το δικο σου?? μπααα δε

νομιζω... _thumbsup
Όχι, 'ρε 'συ...για εδώ αναφέρομαι, στο forum...

...είμαι "μόνος κι έρημος"... Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui_the_great

stoui_the_great


Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ηλικία : 43
Τόπος : Πάτρα/Λεμεσός
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: FZ6N

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 17:21

mitsos84 έγραψε:
thx γιατι γνωμη σου στουι τρελε!! το να παω απο 12 σε 98 αλογα ηταν ενα θεμα

για μενα...τωρα θα μου παρα πολυ κοσμος περνει φαζερ και χορνετ για πρωτο

μιχανακι,εμενα γιατι να με μαρανι??ισως επιδη εχει συνηθισει ο καρπος 3 στις 5 να ανοιγει τερμα για να κηνηθω γρηγορα στις κεντρικες αρτιριεσ οπου συχναζω... _innocent )
Φίλε σου λέω μην το σκέφτεσαι καθόλου! Κοίτα είμαι απο αυτούς που γενικότερα συμβουλεύω όχι απότομες μεταβάσεις σε πολλά κυβικά, αλλά στην περίπτωσή σου τα πράγματα ΔΕΝ είναι τραγικά! π.χ.αν μου έλεγες να πήγαινες σε TDM που έχει αρκετή ΡΟΠΗ ή σε κανα cbr, μάλλον θα σου έλεγα να πάρεις το TTR. Το φέιζερ χαμηλά είναι πολύ ήρεμο. Ανοίγεις γκάζι και δεν γίνεται κάτι τρελλό! Δίνει φυσικά καμιά 40άρα άλογα αλλά όχι απότομα και με τρόπο που ΔΕΝ φοβίζει σε καμιά περίπτωση. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι αν το πάρεις τελικά, να το μάθεις ΚΑΛΑ και μετά να το ανοίξεις πάνω απο 8000 στροφές! Εκεί αρχίζει το γλέντι... mml.

mitsos84 έγραψε:
τα εξοδα σερβισ που μου αναφερεις ακουγονται ακρος λογικα οφιλω να πω...

α και κατι αλλο..στις αγγελιες πως ξεχωριζουμε το fazer με τα 100 απο το αλλο?
(μερικοι το γραφουν στην αγγελια-100hp πχ...μονο ετσι?)


Πρίν το 2006 φίλε μου ένα και μόνο fazer έβγαινε με μηχανή R6 και 98 αλογάκια (αυτό που έχω και εγώ δηλαδή). Απο το 2007 και μετά βγαίναι το fazer S2 και το fazer το απλό! Αυτό που έχει τα 98 άλογα (δηλαδή η "συνέχεια" των προηγούμενων μοντέλων) είναι το fazer S2. Το άλλο το απλό, δεν έχει κάποια ονομασία ξεχωριστή, απλά fazer σκέτο και έχει 78 άλογα επειδή του τα κόψανε με περίεργα κόλπα (ανοίγει μόνο το μισό γκάζι και όχι όλο σαν του S2). Έτσι παράγει 78 αλογάκια, ενώ έχει τον ιδιο κινητήρα απ`ότι ξέρω με το S2 _zeppelin

Αν είναι να πάρεις fazer, εννοείται ότι θα πάρεις τα 98 άλογα έτσι!!! motorcycle-a

Καλές αγορές ρε Μητσάρα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KARAFLODAIMON

KARAFLODAIMON


Αριθμός μηνυμάτων : 133
Ηλικία : 44
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: Αυτή που σας πατάει όλους FZ1

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ Ιαν 16 2008, 17:36

Εγώ ξέρεις τι θα πώ!!!!!!!! _rock-on Φειζεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεερ με τα όσα!!! Να πηγαίνεις με άνεση!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 02:19

@stoui/mitsodaimona

δυστιχος μετα απο μια φλασια που εφαγα ειδα πως το φαιζερ που πεζει στα λεφτα μου

(2000/2001)ειναι το παλιο σουλουπι...(με τις εξατμισεις κανονικα και οχι κατω απο τη σελα)

το οποιο δεν μου αρεσει και τοσο εμφανισιακα πρεπει να ομολογησω...!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
OrEsTiS

OrEsTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 42
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HUSQVARNA TE610SM

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 02:32

Εχω εγκυρες πληροφοριες οτι ψαχνει μηχανακι σαν το παρακατω! Wink

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 1005022
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui_the_great

stoui_the_great


Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ηλικία : 43
Τόπος : Πάτρα/Λεμεσός
Registration date : 13/01/2008

My Bike
Μοτό: FZ6N

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 02:47

mitsos84 έγραψε:
@stoui/mitsodaimona

δυστιχος μετα απο μια φλασια που εφαγα ειδα πως το φαιζερ που πεζει στα λεφτα μου

(2000/2001)ειναι το παλιο σουλουπι...(με τις εξατμισεις κανονικα και οχι κατω απο τη σελα)

το οποιο δεν μου αρεσει και τοσο εμφανισιακα πρεπει να ομολογησω...!!

Αν δεν σου αρέσει Μήτσο ΜΗΝ το πάρεις εννοείται! Εγώ το βρίσκω πολύ όμορφο πάντως και θεωρείται καλό μηχανάκι και αξιόπιστο απ`ότι διάβασα στο περιοδικό ΜΟΤΟ!

Μα καλά τώρα δεν σου αρέσει αυτό!
μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Pmyamahafazer2006


@ορέστης: Στον κλέβω ρε!! katana:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsos84

mitsos84


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα καλλιθεα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 02:54

θα καρφωθω στο επομενο τοπικ ορεστη...τη βλεπω τη δουλεια...

ttr vs 610 vs lc4

(μεχρι καποιος να βρισει και να παρω μια αποφαση... 2funny. )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mitsakos84.blogspot.com
OrEsTiS

OrEsTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 42
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HUSQVARNA TE610SM

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 03:01

ωραιος ο Μητσος! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soulnick

soulnick


Αριθμός μηνυμάτων : 108
Ηλικία : 39
Τόπος : αθηνα
Registration date : 12/01/2008

My Bike
Μοτό: Kawasaki KLR 650

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 03:38

επισης,αν μπλεξεις με μηχανακι του τυπου husky,lc4 κλπ, ξεχασε το ταξιδι. ειναι αγωνιστικα-πολης.

mitsos84 έγραψε:
οι γνωμες ολες σας ειναι ιδιετερος πολυτιμες καθως οι περισσοτεροι καβαλατε τα πολλαπλασια χρονια απο μενα!! Smile Smile Smile

ε,μην ορκιζεσαι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
OrEsTiS

OrEsTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 42
Registration date : 14/01/2008

My Bike
Μοτό: HUSQVARNA TE610SM

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 04:06

Μητσο σε φωναζει ενα απο τα παρακατω !!! shoot. shoot. shoot.


μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Ktm640smprestige

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Husky5


μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 TT_R_600_SM


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις Πεμ Ιαν 17 2008, 05:08, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Japanian




Αριθμός μηνυμάτων : 140
Ηλικία : 52
Τόπος : Περιστέρι City
Registration date : 17/01/2008

My Bike
Μοτό:

μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο   μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 17 2008, 04:14

Ωραία θα περάσουμε εδώ



ΠΑΡΕ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΛΕΜΕ...τέλος 2funny.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μονοκυλινδρο αεροψυκτο vs τετρακυλινδρο υδροψυκτο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
mybike v. 2.0... η επιστροφή fun - moto - fun :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ :: Γενική συζήτηση-
Μετάβαση σε: